Vysoká míra inflace, růst cen nemovitostí, válka na Ukrajině, stále nedostupnější hypoteční úvěry. Trh nemovitostí reaguje na všechny proměnné a makléř musí vsadit na profesionální jednání a reálně nastavenou kupní cenu. Jak úspěšně prodat nemovitost v době nejistot?
Ochlazuje trh?
Rychlý růst cen nemovitostí překvapil každého. V posledních měsících se objevují signály, že tempo růstu začne zpomalovat. Aktuálně je největší zájem o malé byty, proto u nich neklesá prodejní cena. Jiná situace je u velkých rodinných domů a u objektů, které jsou energeticky náročné. Tam trh zaznamenává stagnaci a dokonce pokles cen.
Postupně dochází ke snížení poptávky po nákupu nemovitostí, důvodem jsou jednak vysoké prodejní ceny a také zvýšení nákladů na úvěrové zdroje. Přičíst je třeba i nedostatek stavebních materiálů a vysokou cenu řemeslné práce. Touha bydlet co možná nejrychleji zase nahrává pořízení novostavby oproti pořízení nemovitosti před rekonstrukcí.
Aktuálně zlevňují: panelové byty v původním stavu, výrazně nadhodnocené nemovitosti.
Stále více se kupující začínají zajímat o provozní náklady v jednotlivých nemovitostech. Všímají si zateplení, topné soustavy a alternativních zdrojů energií. Lídrem prodejů jsou aktuálně nízkoenergetické nemovitosti.
Stoupají ceny nájemného, část těch, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení volí bydlení v nájmu a zvyšují poptávku po nájemním bydlení.
Aktuálně nesnižují cenu: Pozemky v blízkosti velkých měst.
Mít vlastní byt nebo dům je snem převážné většiny dospělé populace. Ne všichni si jej ale budou moci dovolit. V příštích letech porostou počty těch, kteří upřednostní bydlení v nájmu. Částečně k trendu může přispět i uprchlická vlna.
Kde je zvýšená poptávka, tam se očekává růst ceny. Do budoucna by se mohly opět vyrovnat částky inkasovaného nájemného se splátkami hypotéky.
Náročné podmínky prodeje jsou definovány post-covidovou dobou, vysokou inflací, zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů, vysokými cenami energií, válkou na Ukrajině aj. Klesá zájmem o nákup jak nemovitostí k bydlení, investičních nemovitostí i velkých komerčních nemovitostí. Nejistota se promítá do neochoty prodávajících zlevnit a prodlužuje vyčkávání kupujících.
Mnohem menší procento kupujících sjednává hypotéku, většina prodejů je hrazena v hotovosti.
Je třeba nastavit reálnou prodejní cenu, cena musí být akceptovaná trhem. Chyba v nadhodnocení nebo podhodnocení nemovitosti je vysokým rizikem, které se neodpouští. Chvíle, kdy jedna nebo druhá strana bude vyčkávat se neúměrně prodlouží.
Úspěšný makléř v turbulentní době vsází na profesionální a otevřené jednání a správně nastavenou kupní cenu nemovitosti.